Czego szukasz?

Choroby tropikalne
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Wirus dengi – przypadek Gabriela Martineza

Utworzone przez Izabella Podsiadły
komar (denga) Czytanie zajmuje ok. 3 min
Czytanie zajmuje ok. 3 min
Spis treści:

Wirusy dengi (DENV) należą do rodziny flawiwirusów i składają się z czterech antygenowo spokrewnionych, ale odrębnych serotypów DENV (DENV-1, DENV-2, DENV-3 i DENV-4). Są przenoszone głównie przez komary z rodzaju Aedes, których gospodarzami są ssaki naczelne, zwłaszcza ludzie. Według szacunków WHO (ang. World Health Organisation) każdego roku na całym świecie dochodzi do około 400 milionów zachorowań, z czego 96 milionów przypadków ma objawy, a aż 22 tysiące umiera. Większość zakażeń występuje w krajach rozwijających się i słabo rozwiniętych, głównie w strefie tropikalnej i podzwrotnikowej. Denga jest obecnie jedną z najpowszechniejszych i najszybciej rozprzestrzeniających się infekcji wirusowych wśród ludzi.

Objawy zakażenia

            Wirus dengi może wywoływać szeroki wachlarz objawów infekcyjnych. Zwykle po ukąszeniu przez zakażonego wirusem komara pojawiają się objawy grypopodobne, takie jak wysoka gorączka, silny ból głowy, bóle mięśni i stawów, a nawet mdłości i wymioty. Gorączka pojawia się dwufazowo – po pierwszym stadium słabnie, aby wystąpić ponownie po około 5 dniach. Często oprócz gorączki można zaobserwować wysypkę, powiększenie węzłów chłonnych i ból oczu. U około 1% pacjentów może dojść do wystąpienia gorączki krwotocznej (ang. dengue hemorrhagic fever, DHF) i/lub zespołu wstrząsu dengi (ang. dengue shock syndrome, DSS). Wówczas obserwuje się często wybroczyny, krwawienia z nosa i dziąseł, czarne, smoliste stolce oraz bladą, zimną skórę. Śmiertelność w przypadku gorączki krwotocznej dengi wynosi średnio 12%.

Przypadek z Portoryko

            Zobacz niezwykle interesujący film stworzony przez EUROIMMUN US pod tytułem „Surviving Severe Dengue and Pre-Vaccination Screening Requirements for Vaccine Eligibility”przedstawiający przypadek Gabriela Martineza, który doświadczył najcięższych symptomów dengi i któremu udało się wygrać z tą chorobą. W filmie doktor Carlos Sariol z Uniwersytetu w Portoryko wyjaśnia również, jak dochodzi do transmisji wirusa, jakie są objawy charakterystyczne dla infekcji i jak wygląda sytuacja epidemiczna w Portoryko. Wspomina również, jakie testy są odpowiednie do diagnostyki zakażenia i kwalifikacji dzieci do szczepienia na dengę, wymieniając testy serologiczne EUROIMMUN pozwalające na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi.

0:08 Wirus dengi w Portoryko – statystyki śmiertelności dla populacji dziecięcej

0:17 Symptomy ciężkiej postaci choroby

0:46 Krótka charakterystyka choroby przez doktora Carlosa Sariola

1:20 Opis przypadku Gabriela Martineza – cz. 1

1:32 Wirus dengi w Portoryko – statystyki zachorowań dla populacji dziecięcej

1:40 Znaczenie szczepionki przeciwko wirusowi dengi

1:47 Opis przypadku Gabriela Martineza – cz. 2

2:53 Testy do diagnostyki zakażenia wirusem dengi

3:45 Zastosowanie szczepionki na dengę –  rekomendacje

3:52 Podsumowanie Gabriela Martineza

Opracowano na podstawie:

  1. https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/dengue-and-severe-dengue [dostęp: 23.08.2024].
  2. Roy S.K., Dengue virus: epidemiology, biology, and disease aetiology, “Can. J. Microbiol.” 2021; 67: 687–702, dx.doi.org/10.1139/cjm-2020-0572.
  3. Murugesan A. et al., Dengue Virus,“Emerging and Reemerging Viral Pathogens”2020, https://doi.org/10.1016/B978-0-12-819400-3.00016-8.