Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to choroba wirusowa przenoszona głównie przez kleszcze z gatunku Ixodes ricinus zakażone wirusem kleszczowego zapalenia mózgu (ang. Tick-Borne Encephalitis Virus, TBEV), ale źródłem infekcji może być również spożycie niepasteryzowanego mleka od zakażonego zwierzęcia. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (ang. World Health Organization, WHO) każdego roku na całym świecie odnotowuje się 10 000–12 000 przypadków klinicznych KZM, choć szacuje się, że rzeczywista liczba zachorowań jest znacznie wyższa. Również w Polsce liczba przypadków KZM systematycznie rośnie. Z czego wynika wzrost zachorowań? Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i jak rozpoznaje się KZM? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w wywiadzie pt. „KZM – dlaczego rośnie liczba zachorowań?”. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z niezwykle interesującymi informacjami na temat kleszczowego zapalenia mózgu.
Zwiększona zachorowalność na KZM
W ostatnich latach w Europie zauważalny jest wyraźny wzrost liczby przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Zmiany klimatyczne, w tym łagodniejsze zimy, sprzyjają dłuższemu okresowi aktywności kleszczy, co prowadzi do zwiększenia ich populacji. Ponadto, przekształcenia ekosystemów sprawiają, że kleszcze rozprzestrzeniają się na nowe obszary, w tym na wyżej położone tereny i regiony, gdzie wcześniej nie występowały. Migracja dzikich zwierząt, takich jak jelenie czy gryzonie, które są głównymi żywicielami kleszczy, także przyczynia się do ekspansji tych pajęczaków. Istotnym problemem pozostaje również niski poziom świadomości społecznej na temat zagrożeń związanych z KZM oraz niewystarczająca skuteczność działań profilaktycznych, przede wszystkim w postaci szczepień w niektórych regionach Europy.
Wywiad z ekspertem
Zapraszamy do zapoznania się z wywiadem z Panią prof. dr hab. n. med. Joanną Zajkowską, Zastępcą Kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.
Z rozmowy dowiesz się:
- Z czego wynika wzrost zachorowań na KZM w Polsce?
- Kto jest najbardziej narażony na zakażenie wirusem kleszczowego zapalenia mózgu?
- Jak wygląda przebieg kliniczny KZM?
- Jaką rolę pełnią przeciwciała w rozpoznaniu KZM?
- Jak wyglądają statystyki wyszczepialności i czy szczepienie daje dożywotnią ochronę?
- Dlaczego temat KZM jest często marginalizowany?
Zachęcamy do lektury wywiadu z ekspertką w tej dziedzinie!