Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Kostaryka: pandemia COVID-19 oczami mieszkańców

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Kostaryka Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wywiad z Joselyn – Kostarykanką związaną zawodowo z branżą medyczną

Wirus SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się po świecie, wywołując wśród ludzi strach. Czy czujesz się bezpiecznie w Kostaryce?

Tak! W trakcie pandemii wprowadzono wiele restrykcji zwiększających bezpieczeństwo, a większość ludzi pozostaje w domach.

Niedawno przebywałaś jednak za granicą. Gdzie i jak długo byłaś?

Przez ostatnie dwa miesiące pracowałam w Meksyku.

Czy potrzebne były jakieś specjalne dokumenty, aby dostać się do Meksyku, np. aktualny wynik testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2?

Nie, musiałam tylko wypełnić specjalny kwestionariusz.

Byłaś w podróży służbowej, ponieważ pracujesz dla jednej z największych światowych firm z branży technologii medycznych. W związku z tym musisz odwiedzać różne szpitale. Opowiedz o sytuacji pacjentów z COVID-19 w Meksyku i Kostaryce.

W Kostaryce sytuacja jest pod kontrolą, szpitale nie są przeciążone, natomiast w Meksyku praca wszystkich oddziałów niezwiązanych z COVID-19 jest prawie całkowicie zawieszona.

Porozmawiajmy o ograniczeniach i restrykcjach związanych z COVID-19 w Meksyku i Kostaryce. Czy wprowadzono obowiązek noszenia masek? Czy restauracje i bary są otwarte?

W obu krajach wymagane jest używanie masek w miejscach publicznych, jednak nie wszyscy to robią. W Meksyku obsługa restauracji mierzy gościom temperaturę, dezynfekuje buty i dopiero po tych czynnościach wpuszcza ich do środka. Liczba klientów w restauracjach powinna być ograniczona do 50%.

Z kolei w Kostaryce tylko niektóre prowincje wprowadziły ograniczenia dotyczące liczby gości w restauracjach (redukcja do 50%), ale do niedawna wszystkie lokale były zamknięte, a zamówienia realizowano wyłącznie z dostawą.

Czy COVID-19 wpłynął na Twoje plany? Czy byłaś zmuszona odwołać wyjazd na wakacje?

Tak, w kwietniu miałam polecieć do Disneylandu (USA), ale musiałam odwołać wyjazd.

W ostatnich latach wielu Polaków odwiedziło Amerykę Północną i Południową. Czy uważasz, że obecnie wycieczka turystyczna do Twojego kraju to dobry pomysł?

Teraz przylot do Kostaryki jest niemożliwy, ponieważ lotnisko jest zamknięte i odbywa się tylko pięć lotów tygodniowo, ale kiedy sytuacja epidemiologiczna się unormuje, nie widzę przeszkód.

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Rozmawiała: Barbara Pawłowska