Czego szukasz?

Zakażenia dróg oddechowych
Wróć
Wróć
test text

Znajdź laboratorium

Diagnostyka genetyczna zakażeń SARS-CoV-2 (RT-PCR)

Utworzone przez Barbara Pawłowska
Diagnostyka genetyczna zakażeń SARS-CoV-2 Czytanie zajmuje ok. 2 min
Czytanie zajmuje ok. 2 min
Spis treści:

Wykrycie zakażenia w jego początkowej fazie ma w obecnej sytuacji epidemicznej największe znaczenie dla spowolnienia rozprzestrzeniania się infekcji nowym koronawirusem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, aby rozpoznanie zakażenia SARS-CoV-2 zostało potwierdzone wynikiem badania molekularnego na obecność materiału genetycznego koronawirusa w materiale pobranym od pacjenta. Testy oparte o metodę RT-PCR pozwalają na detekcję wirusa nawet przed upływem 7 dni od momentu zakażenia, czyli jeszcze przed wystąpieniem pierwszych objawów klinicznych.

Firma EUROIMMUN wprowadziła na rynek zestaw testowy EURORealTime SARS-CoV-2, który posiada certyfikat zgodności CE-IVD i został ujęty na liście WHO: https://www.finddx.org/covid-19/pipeline/.

Zalety diagnostyki molekularnej COVID-19:

  • diagnostyka zakażenia SARS-CoV-2 przed wystąpieniem pierwszych objawów klinicznych
  • możliwość otrzymania wyników dodatnich również u pacjentów, u których zakażenie przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo
  • obecnie jedyny rodzaj testu, który umożliwia ostateczne wykluczenie bądź potwierdzenie występowania ostrej infekcji wirusem SARS-CoV-2
  • niskie ryzyko wystąpienia reakcji krzyżowych (przy odpowiednim doborze starterów)

Badanie genetyczne w kierunku SARS-CoV-2 wykonuje się w próbkach pobranych z dróg oddechowych. Do testów pobiera się najczęściej wymazy z jamy nosowo-gardłowej lub, jeśli istnieje taka możliwość, uzyskuje się popłuczyny oskrzelowo-pęcherzykowe, wydzielinę tchawiczą czy plwocinę.